Pro zobrazení obsahu se prosím přihlašte.

Přihlásit se

O rekreačních vozidlech: Obytný vůz a karavan (a malý bonus na konci)

/ blog / 
O rekreačních vozidlech: Obytný vůz a karavan (a malý bonus na konci)
Kategorie:

Obytný vůz, nebo karavan?

Chcete uniknout od běžných povinností? Zapomeňte na motely a hotely. Buďte svobodní. Půjčte si karavan, obytnou dodávku, nebo obytný vůz. Vyjeďte pouze tam, kam vy sami chcete.

Hlavní rozdíly mezi obytným vozem a karavanem

Když to vezmeme hodně zjednodušeně, tak je jeden hlavní rozdíl mezi karavanem a obytným vozem. Karavan připojíte na tažné zařízení za své vozidlo: toto vozidlo musí danou koulí disponovat a motor vozidla musí mít dostatečný výkon, aby karavan uvezl. Stačí vám řidičský průkaz skupiny B za předpokladu, že celková hmotnost soupravy nepřekročí 3,5 tuny a hmotnost přípojného vozidla (např. karavanu) nepřekročí hmotnost vozidla tažného (auta). Pokud k tomuto překročení dojde, tak potřebujete oprávnění na řízení vozidel s hmotností přes 3,5 tuny (B+E). 

Obytný vůz je vozidlo, které disponuje obytným prostorem. Najdete zde např. kuchyň, menší obývák a hlavně - za auto nemusíte nic připojovat. K jeho řízení vám stačí řidičský průkaz skupiny B za předpokladu, že celková hmotnost nepřekročí 3,5 tuny

Výhody obytného vozu


Hlavním důvodem, proč by si někdo měl půjčit obytný vůz, je komfort, je to takový mobilní hotel. Žádná pojízdná alternativa (a mnohdy ani hotel) vám neposkytne takové pohodlí, jako obytný vůz. Dobře zařízený interiér vám poskytne útočiště, do kterého se budete na své dovolené rádi vracet.

V porovnání s karavanem je obytný vůz mistrem dálniční přepravy. Lépe se s ním předjíždí, couvá a brzdí. Díky vysokému sedadlu máte také skvělý rozhled, takže neustále vidíte, co se kolem vás na vozovce děje, je to taková řídící věž. Zpříjemní vám cestu také tím, že si nemusíte dělat starosti se střešním nosičem. Součástí každého obytného vozu je garáž, kde si můžete své lyže, kolo, nebo jiné příslušenství uskladnit. 

S obytným vozem také nemusíte shánět vhodné auto, které jej uveze. Obytný vůz se utáhne sám a také se postará také o to, aby vám nikdy nebyla zima. Většina modelů je vybavena pohodlným interiérem s topením a kvalitní izolací. Je také energeticky soběstačný díky zvýšené kapacitě autobaterií. 

Nevýhody obytného vozu

Pokud hledáte kombinaci přepravy a bydlení, tak je obytný vůz jednou z cenově nejdražších možností. To znamená, že se vysoká cena promítne také na pronájmu, nicméně se to vyplatí, pokud vám jde o pohodlí. Takovou míru komfortu na kolečkách jinde nenajdete.

Zmínili jsme, že s obytným vozem hravě zvládnete dálnici. To je pravda, s městem však může mít problémy. Slabina obytného vozu spočívá v úzkých a uzavřených prostorách. Řídit obytný vůz v zalidněné a rušné metropoli není žádná legrace, ne všude se můžete vlézt, manévrování v městských ulicích je kvůli výšce a šířce vozidla velice obtížné. Jde o opravdu velké vozidlo, a ještě aby ne, někam se to pohodlí vlézt musí. Do některých evropských metropolí vás dokonce s obytným vozem nepustí.

Výhody karavanu


Jednou z hlavních výhod karavanu je jeho cena, která nedosahuje takových výšin, jako u obytných vozů. Průměrný karavan nabídne méně prostoru a nižší stupeň pohodlí, než obytný vůz, o to však karavanistům nejde. Karavan
není žádný pojízdný hotel, je to prostě místo na přespání, takový mobilní tábor, kam za ideálních podmínek chodíte pouze spát, jíst a vařit… hlavní atrakcí dovolené s karavanem vozem by měla být příroda!

Karavan, nebo také obytný přívěs, představuje dobrou kombinaci pohodlí a mobility. Můžete rozdělit náklad, něco můžete dát do kufru auta, něco do přívěsu. Hlavní věcí je tažné zařízení, musíte mít jistotu, že karavan můžete ke svému autu připojit, než někam pojedete. Tažné zařízení vám dává lepší manévrovací schopnosti ve městě.

Karavany také mohou dosahovat impozantní velikosti. Za svým vozem můžete utáhnout obytnou plochu o délce až 9 metrů, celý prostor můžete také doplnit stanovou předsíní, čímž prostor opět zvětšíte.

Pokud jste na dovolené a potřebujete doplnit zásoby, tak nemusíte karavan vláčet s sebou. Můžete jej nechat tam, kde kempujete, a vyjet pouze s osobním autem. 

Nevýhody karavanu

Při jízdě s karavanem musíte počítat s většími výdaji za pohonné hmoty (navýšení o 25 - 50 %).

Jízda je také náročnější, řidič musí být schopný a zkušený, s karavanem za autem se sice lépe manévruje, hybnost tažného zařízení však může nezkušeného řidiče překvapit. Kromě toho se s karavanem hůře couvá a parkuje. Řidič by měl být extrémně opatrný, dobře odpočatý a neustále ve střehu.

Je také nutno respektovat parametry tažného vozidla, hlavně výkon motoru. Motor musí být dostatečně silný, aby karavan utáhl. 

Obytná dodávka - mistr utajení

U nás nenajdete pouze karavany a obytné vozy, ale také obytné dodávky, mikro karavany a mnohem více.
Obytná dodávka je co se týče pohyblivosti zdaleka nejlepší. Má malou spotřebu, dobře se řídí a ještě lépe se s ní parkuje díky kompaktním rozměrům tohoto vozidla. 

To samozřejmě přináší i své nevýhody, když je malý interiér, tak míra pohodlí není tak vysoká. To však nevadí, jak jsme zmínili výše, když jedete na výlet s karavanem, mikro karavanem nebo s dodávkou, tak nechcete zůstávat uvnitř. Chcete prozkoumávat okolí, vyrazit do přírody!

U dodávky také nelze poznat, jestli tam někdo pouze parkuje, nebo i spí. Takže můžete kempovat skoro všude.

U nás to vše najdete

Chcete si půjčit karavan či obytný vůz? Nebo chcete pronajmout? Jste na správném místě! Najdete u nás také pozemky, kempy, příslušenství, obytné dodávky 

Následující článek
© 2020 Hledám karavan s.r.o.
 | 
web by Stanovskýmarketing.cz
menu-circlecross-circle