Jak na cestování karavanem a obytným vozem po Slovensku?
Zatímco v předchozích dílech našeho cestovatelského seriálu jsme se věnovali Rakousku a Itálii, kde je karavaning velkým trendem, v dnešním článku si přiblížíme, jak jsou na tom naši bratia na Slovensku.
Na Slovensku bohužel karavaning stále není takovým trendem, jako třeba na západě Evropy, a podle toho i vypadá vybavenost kempů a počet stellplatzů. Zatímco okolo Alp se to stellplatzy jen hemží, v sousedním Slovensku byste jich našli jen několik. A právě kvůli nižší oblíbenosti ježdění s karavanem a obytným vozem neexistují ani konkrétní pravidla pro kempování - tedy kromě toho, co slovenské zákony přímo zakazují.
Zákon o ochraně přírody a krajiny rozděluje oblasti Slovenska do 5 zón. Čím vyšší číslo zóny, tím více zákazů a nařízení se k ní pojí. 3. - 5. zóna zakazuje mimo táboření, stanování, bivakování a rozdělávání ohně také volný pohyb od západu do východu slunce. Do 2. zóny se řadí například
Chráněné krajinné oblasti, a stejně jako v 1. zóně tam platí zákaz pro vjezd motorových vozidel. Pokud se ale vracíte z túry a potřebujete přespat pod širákem, tak za předpokladu, že nepoškodíte okolní flóru, není bivakování v zóně 1. a 2. přímo zakázané.
A kde tedy přespat? Sázkou na jistotu jsou vyhrazená tábořiště. Těch Slovensko nemá příliš, ale stále se dají najít kvalitní kempy se zázemím pro karavany a obytňáky. Situace se stellplatzy je však ještě o něco smutnější - podobně jako u nás, na Slovensku jich najdete pomálu. Avšak jeden takový, a že je to vzácnost, najdete u penzionu Slnečný Dom v Tatranské Lomnici, což je ideálním místem pro průzkum Tater.
A nakonec vám přinášíme pár tipů na kempy, kde se o vás i váš karavan či obytňák dobře postarají.
Tak ať se vám cesta za dobrodružstvím vydaří!