Pro zobrazení obsahu se prosím přihlašte.

Přihlásit se

Cestování karavanem a obytným vozem po Slovensku

/ blog / 
Cestování karavanem a obytným vozem po Slovensku
Kategorie:

Jak na cestování karavanem a obytným vozem po Slovensku?

Zatímco v předchozích dílech našeho cestovatelského seriálu jsme se věnovali Rakousku a Itálii, kde je karavaning velkým trendem, v dnešním článku si přiblížíme, jak jsou na tom naši bratia na Slovensku.

Na Slovensku bohužel karavaning stále není takovým trendem, jako třeba na západě Evropy, a podle toho i vypadá vybavenost kempů a počet stellplatzů. Zatímco okolo Alp se to stellplatzy jen hemží, v sousedním Slovensku byste jich našli jen několik. A právě kvůli nižší oblíbenosti ježdění s karavanem a obytným vozem neexistují ani konkrétní pravidla pro kempování - tedy kromě toho, co slovenské zákony přímo zakazují.

Zákon o ochraně přírody a krajiny rozděluje oblasti Slovenska do 5 zón. Čím vyšší číslo zóny, tím více zákazů a nařízení se k ní pojí. 3. - 5. zóna zakazuje mimo táboření, stanování, bivakování a rozdělávání ohně také volný pohyb od západu do východu slunce. Do 2. zóny se řadí například
Chráněné krajinné oblasti, a stejně jako v 1. zóně tam platí zákaz pro vjezd motorových vozidel. Pokud se ale vracíte z túry a potřebujete přespat pod širákem, tak za předpokladu, že nepoškodíte okolní flóru, není bivakování v zóně 1. a 2. přímo zakázané. 

A kde tedy přespat? Sázkou na jistotu jsou vyhrazená tábořiště. Těch Slovensko nemá příliš, ale stále se dají najít kvalitní kempy se zázemím pro karavany a obytňáky. Situace se stellplatzy je však ještě o něco smutnější - podobně jako u nás, na Slovensku jich najdete pomálu. Avšak jeden takový, a že je to vzácnost, najdete u penzionu Slnečný Dom v Tatranské Lomnici, což je ideálním místem pro průzkum Tater.

A nakonec vám přinášíme pár tipů na kempy, kde se o vás i váš karavan či obytňák dobře postarají.

  1. Camp Pacho Prievidza
  2. Oáza camp Nové Zámky
  3. Intercamp Tatranec
  4. Route E58 camp Košice

Tak ať se vám cesta za dobrodružstvím vydaří!

© 2020 Hledám karavan s.r.o.
 | 
web by Stanovskýmarketing.cz
menu-circlecross-circle