Pro zobrazení obsahu se prosím přihlašte.

Přihlásit se

Cestování karavanem a obytným vozem po Rakousku

/ blog / 
Cestování karavanem a obytným vozem po Rakousku
Kategorie:

Jak na cestování karavanem a obytným vozem po Rakousku?

Rakousko se pyšní svou čistou přírodou, loukami a horskými masivy. Tato německy mluvící země je pro karavaning ideální, protože se dá jednoduše projet skrz na skrz. Jaké možnosti ubytování se vám nabízí, pokud si vezete své obydlí s sebou?

Kemp

Pokud chcete zažít opravdový komfort, Rakousko nabízí nesčetné množství kempů. Pronájem místa zde sice něco stojí, ale zato je vám k dispozici perfektní servis a zázemí. Mnoho z nich nabízí wellness, programy pro děti, nebo panoramatické výhledy. Nevýhoda kempů je však v tom, že si musíte udělat rezervaci s velkým předstihem, a to především v sezóně. Například oblíbené kempy u velkých jezer jsou v sezóně zcela plné a je nutné dělat rezervaci i několik měsíců dopředu.

Kempování na divoko - lze, nebo nelze?

Pokud nechcete zůstávat v kempu, můžete zkusit kempování na divoko. Legální je na tzv. stellplatzech, parkovištích pro karavany, kterých je v Rakousku mnoho a často nabízí také krásný výhled v horách. Jak je to ale s kempováním na divoko mimo stellplatz? Na tom se rakouská legislativa neshodla a pravidla se liší podle spolkové země, ve které se chcete utábořit. Obecně platí, že stát můžete tam, kde to není vyloženě zakázané (kromě lesů, kde to je výslovně zakázané).

Vorarlbersko Není zakázáno - kontrolujte značky! 
TyrolskoNelze
SalzburskoNení zakázáno - pozor! Zakázat může primátor
KorutanyNelze (až na výjimky)
ŠtýrskoNení zakázáno
Horní RakouskoNení zakázáno
Dolní RakouskoNelze
VídeňNelze
BurgenlandNelze

Ať už chcete zůstat kdekoliv, nejlepší radou je udělat si před odjezdem průzkum. No a pak dát na selský rozum.

Vorarlbersko

Kempování na divoko může být provozováno, pokud jej nezakáže primátor či starosta obce. Zároveň však nesmí být porušována místní pravidla, především co se týče bezpečnosti, ochrany místní komunity nebo okolní krajiny. To, zda je kempování na divoko zakázáno či ne si určuje městská rada. 

Tip: Hlídejte si zákazové značky

Tyrolsko

Zde platí obecný zákaz kempování mimo kempy, čemuž se rozumí i přespávání osob v karavanu mimo místo tomu určené. Zákaz se vztahuje i na parkoviště, která k tomu nejsou výslovně (značkou) určena.

Salzbursko

V Salzbursku není kempování mimo kempy zakázáno. Zakázat jej však může primátor (starosta) obce, pokud jsou narušeny určité zájmy, jako například bezpečnost, lidské zdraví, či zájmy okolní krajiny. Pokud se tak stane, obecní rada daného města vydá nařízení, které kempování mimo kempy a stellplatzy zakazuje. Co to znamená pro kempery? Dopředu si vyhledat, zda v dané oblasti není kempování zakázáno, případně sledovat značení na vybraném místě a používat selský rozum.

Korutany

V oblasti Korutany je zakázáno kempování v otevřené krajině mimo schválené kempy a kempovací místa na soukromých pozemcích, k čemuž budete potřebovat souhlas majitele. Tento zákaz se však nevztahuje na tzv. bivak - jednorázové provizorní přenocování v karavanu na parkovišti.

Štýrsko

Ve Štýrsku neexistují žádná ustanovení, která by takové kempování zakazovala. Respektujte však zákazové značky a buďte ohleduplní k přírodě.

Horní Rakousko 

Stejně jako ve štýrské oblasti, ani v Horním Rakousku de facto neexistují žádná ustanovení, která by kempování mimo kempy a stellplatzy zakazovala.

Dolní Rakousko

V oblasti Dolního Rakouska je zakázáno parkovat mimo vyznačené kempy či stellplatzy. To platí i pro přenocování v autě na běžných parkovištích. 

Vídeň

Kempování mimo kempy a stellplatzy je zde zakázáno, stejně tak přenocování v autě na parkovišti, které k tomu není určené.

Burgenland

V oblasti Burgenland je zakázáno tábořit mimo vyznačené kempy a stellplatzy. To platí i pro přenocování na běžných parkovištích.

Tipy na závěr

Před odjezdem i po cestě si pohlídejte celkovou hmotnosti karavanu nebo obytného vozu. Na rakouských dálnicích probíhají kontroly s vážením. Nezapomeňte, že do hmotnosti se kromě hmotnosti auta a přívěsu (nebo obytného vozu) započítávají také cestující, jejich věci, odpad i voda. Pokuty se pak pohybují okolo 1 eura za kilo navíc. Při překročení povolené hmotnosti se musí přebytečná náklad vyložit, nebo vypustit voda.

Věříme, že teď máte alespoň základní přehled o tom, kam se s karavanem či obytným vozem vydat. 

Tak výletu zdar!

© 2020 Hledám karavan s.r.o.
 | 
web by Stanovskýmarketing.cz
menu-circlecross-circle