Pro zobrazení obsahu se prosím přihlašte.

Přihlásit se

Cestování karavanem a obytným vozem po Itálii

/ blog / 
Cestování karavanem a obytným vozem po Itálii
Kategorie:

Jak na cestování karavanem a obytným vozem po Itálii?

Itálie je známá nejen svou kuchyní, ale především pro svou povrchovou rozmanitost. Sever nabízí skvostné výhledy na horské masivy, jih zase koupání v moři a architekturu malebných vesniček. Jak ji úspěšně projet celou, jedete-li obytným vozem nebo si vezete karavan?

Stejně jako Rakousko, ani Itálie se neshodla na plošném zákazu či nezákazu volného kempování. Liší se to tedy v každém regionu, provincii či obci. Obecně platí, že kempovat se může v kempu. Stellplatzy a parkoviště obvykle povolují stání vozů za předpokladu, že nevytáhnete markýzu či kempingový nábytek, a vůz tak bude vypadat, jako že parkuje. Dále je povoleno stát na dálničních odpočívadlech a parkovištích, ale maximálně na 24 hodin.

Jaká ustanovení mají jednotlivé regiony?

Piedmont

Region Piedmont povoluje kempovat mimo kempy, avšak za předpokladu, že v blízkosti místa není kemp, a to maximálně na 48 hodin. Tímto způsobem však mohou kempovat maximálně 3 vozy. To ale neplatí, pokud oblast kempování výslovně zakazuje.

Veneto

Tento region kempování mimo kempy výslovně zakazuje.

Emilia Romagna

Region Emilia Romagna kempování mimo kempy zakazuje. Výjimku však tvoří soukromé pozemky, na kterých po souhlasu majitele kempovat můžete, nebo místa poblíž budov s toaletami. Některé obce mohou mít označená místa, která kempování povolují.

Umbria

Kempování mimo kempy je povoleno na maximálně 24 hodin (a pokud není v blízkosti kemp nebo stellplatz, je možnost i 48 hodin). Výjimku však tvoří přírodní parky, které si samy určují, zda je takové kempování povoleno či zakázáno. Tyto informace naleznete zpravidla na jejich webových stránkách.

Abruzzo

Region Abruzzo má vyznačená místa, která povolují kempování na divoko. Taková místa musí být dobře označená a musí na ně ukazovat směrovky. Jejich kapacita je 25 vozů na maximálně 5 dní pobytu.

Apulie

V regionu Apulie je kempování mimo kempy zakázáno, pokud u nich není cedule s nápisem “Area comunale di sosta campeggistica”, pak je dovoleno s kapacitou 15 vozů na maximálně 5 dní.

Kalábrie

Region Kalábrie se k volnému kempování nevyjadřuje, resp. není zakázáno. Přesto doporučujeme kempovat na vyhrazených místech a pokud místo označené není, nevytahujte markýzu ani kempingový nábytek.

Kampanie

V regionu Kampanie si každá obec definuje podmínky sama.

Sicílie

Kempování mimo kempy povoleno není. Výjimku však tvoří situace, kdy v blízkosti není žádný kemp, pak je dovoleno na 24 hodin.

Basilitaca

V tomto regionu je volné kempování podmíněno souhlasem obce. Je potřeba zaslat obci písemnou žádost, která bude obsahovat v čem budete kempovat, počet osob a přesnou polohu.

Sardinie

Zákaz kempování mimo kempy a vyhrazené oblasti.

Marche

Region Marche povoluje kempování v kempech a na vyhrazených místech (stellplatzy a parkoviště). Volné kempování je podmíněno souhlasem obce, kam je potřeba poslat písemnou žádost.

Lombardie

Tamní zákony se ke kempování na divoko nevyjadřují.

Toskánsko

Stejně jako v regionu Lombardie se k volnému kempování tamní zákony nevyjadřují.

Lazio

V regionu Lazio si každá obec může volné kempování povolit, avšak maximálně na 14 dní.

Trentino Alto Adige

Region Trentino Alto Adige nařizuje zákaz kempování mimo ubytovací zařízení. Pokud však daná oblast kempování nezakazuje, pak je na 24 hodin povoleno. Po souhlasu majitele je povoleno i kempování v těsné blízkosti jeho nemovitosti.

Na závěr jsme vám sepsali několik výrazů, které se vám budou při cestování po Itálii hodit.

  • punto di sosta - na takto označeném místě je možnost bezpečně a na krátkou dobu zastavit a případně přenocovat
  • camper service - místa (často součástí stellplatzu), která umožňují vypouštění špinavé vody, dopouštění vody pitné a nabízí možnost dobití baterie
  • area attrezzata - takto označená oblast je místo, kde je možné zůstat déle než 24 hodin (není to však kemp ani stellplatz), často u něj najdete i piknikové místo, sprchy a toalety
  • area integrata - místa, která jsou většinou součástí jiného ubytovacího zařízení (hotel, penzion, obchodní dům) a stání je tam po domluvě s vlastníkem povoleno, nebo je podmíněno využitím dalších služeb místa.

Pokud se chystáte na roadtrip po Itálii, věříme, že vám náš článek pomohl zorientovat se v tamních předpisech a nařízeních. Tak šťastnou cestu!

© 2020 Hledám karavan s.r.o.
 | 
web by Stanovskýmarketing.cz
menu-circlecross-circle